Markízy

Markízy sú účinným a súčasne aj dekoratívnym tienacim prvkom, ktorý výrazne dotvára vzhľad domu alebo fasády. Sú estetickým a praktickým riešením tienenia zimnej záhrady, terasy, balkónov, okien aleo výkladu. Navyše regulujú klímu v miestnosti a dotvárajú príjemnú atmosféru pri posadení na terase. Môžu byť ovládané mechanikcky na kľuku, alebo motoricky. Náročnejší klient si múže vybrať diaľkové ovládanie markíz, prípadne dodatočné senzory na vietor a slnko. Okrem užitočného spoločníka sú však aj atraktívnym dizajnovým prvkom obalu budovy. Pre svoj široký sortiment a funkčnosť sa v poslednom období stávajú markízy stále častejšie aj súčasťou fasád výrobných, administratívnych alebo reprezentatívnych objektov.

Terasová markíza

Terasová markíza

Terasové markízy sú základným typom prevedenia markíz. Pre svoj atraktívny vzhľad sú vyhľadávané najmä ako riešenie pre príjemné posadenie v blízkosti obydlia.

Fasádna markíza

Fasádna markíza

Fasádne markízy sa pohybujú v zvislom smere rovnobežne s fasádou budovy, sú určené najmä ako technologické riešenie moderných stavieb. Montujú sa priamo na fasádu. Pri sťahovaní markízy sa môže jej spodná časť odklápať od steny a umožňovať tak dostatočný prísun slnečného svetla kombinovaný s príjemným tienením. Modely okenných markíz sa odlišujú tvarom krycej schránky. Na výber je oblý alebo hranatý box. Spodnú časť markízy je možné vyklopiť, pričom horná časť ostane zatienená. Tento systém chráni počas dňa interiér pred slnečným žiarením a súčasne prepúšťa do interiéru dostatok svetla. Jedinečný sortiment látok ponúka dostatočnú možnosť farebného zladenia s fasádou.

Pevná markíza - Pergola

Pevná markíza - Pergola

Pergoly sú vyrobené z pevnej hliníkovej konštrukcie. So stenou spravidla tvoria 90 stupňový uhol. Pevné ramená môžu byť tvarované do oblúka alebo majú prísnu geometrickú líniu. Pergola býva ukotvená do steny pomocou dvoch nastaviteľných konzol. Pohľad nie je rušený výsuvnými ramenami, markíza totiž funguje na princípe protiťahu rovnako ako markíza pre zimnú záhradu. Látka je vedená v bočných vodiacich lištách, ktoré sú zakončené „nohami“, ktoré sa kotvia do pokladu. Týmto spôsobom je možné v priebehu krátkeho okamihu vybudovať jednoduchý avšak funkčný a dizajnovo veľmi elegantný prístrešok navyše s dômyselným mechanizmom pre odtok dažďovej vody.

Markíza pre zimnú záhradu

Markíza pre zimnú záhradu

Markízy pre zimnú záhradu sa používajú na tienenie zimných záhrad a veľkých plôch ako sú napríklad pergoly. Sú nevyhnutným vybavením každej zimnej záhrady, nakoľko zabraňujú jej prehrievaniu.